Perla Bajder – The other the same / Inny ten sam

12.07.2019

Pierwsza prezentacja w naszej nowej galerii sztuki to niezwykłe spotkanie ze sztuką z Argentyny za sprawą artystki Perli Bajder, która w Polsce gościła po raz czwarty. Na wystawie można było oglądać książki artystyczne, obiekty i rysunki artystki.

Perla Bajder urodziła się w 1946 roku w Argentynie, uzyskała dyplom z zakresu sztuk wizualnych. Studiowała w National School of Fine Arts i University of Barcelona. Wystawiała swoje prace i prowadziła warsztaty w Argentynie, USA, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Meksyku, Kanadzie na Litwie i w Polsce. Muzea w wielu z tych miejsc pokazują jej prace. Artystka ma polskie korzenie – jej dziadkowie pochodzą z Białegostoku.

Sama artystka tak mówi o swojej sztuce:

Chodząc w ciemności i przez metaforę badam symbole, kolory, kształty, w różnych językach, aby odkryć niuanse, które pojawiają się w pierwszych objawieniach. Kiedy duch ulatuje tam, gdzie chce, obraz snu inny powstaje…


Jacek Fedorowicz – To tylko żarty

07.09.2019

7 września w ramach DRUK//FEST 2019 odbył się wernisaż dwóch wystaw autorstwa jacka Fedorowicza, wystawy komiksu solidarnościowego „500 pierwszych dni” i rysunków do „Szpilek”. Jacek Fedorowicz – gwiazda ekranu, radia i satyry. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również świetny karykaturzysta. Jego zaangażowane rysunki w latach 80. podtrzymywały na duchu i dodawały odwagi podczas stanu wojennego. Audycje radiowe z jego udziałem biły rekordy frekwencji, a komedie, w których grywał bawią do dziś. Wspomnijmy choćby: „Nie ma róży bez ognia”, „Motodrama”, „Kochajmy syrenki”. Bez niego nie byłoby teatru Bim-Bom, audycji radiowej „60 minut na godzinę”, postaci „Kolegi Kierownika”, czy parodii „Dziennika Telewizyjnego”.