„Pomiędzy” – grafika&grafika

10.02.2020

Nowa odsłona w Mini Galerii to prezentacja grafiki dwóch artystek związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu Izabelli Retkowskiej i Agaty Dworzak-Subocz. Obie artystki wykorzystując zapis fotograficzny kreują autonomiczne światy oparte na odmiennej percepcji.

POMIĘDZY TYM CO NAS OTACZA A TYM CO WIDZIMY, POMIĘDZY OKIEM A UMYSŁEM RODZI SIĘ OBRAZ. REALNOŚĆ I FIKCJA STAJĄ SIĘ TWORZYWEM, Z KTÓREGO ARTYSTKI BUDUJĄ WIRTUALNE PRZESTRZENIE.

Izabella Retkowska – doktor habilitowany sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych. W latach 2006 – 2017 związana z Zakładem Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie mieszka i tworzy w Niemczech. Zajmuje się grafiką, fotografią
kreacyjną, wideo i animacją. Autorka 17 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 100 wystawach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Indiach, Rumunii, Grecji, Słowacji, St. Zjednoczonych, Kanadzie czy we Włoszech. Laureatka wielu konkursów fotograficznych i graficznych w kraju i za granicą.

Agata Dworzak-Subocz – Doktor habilitowany sztuki, prof. UMK, nauczyciel akademicki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi zajęcia ze studentami z podstaw grafiki warsztatowej, technik druku płaskiego i cyfrowego przetwarzania obrazu. Laureatka wielu konkursów z dziedziny grafiki warsztatowej i cyfrowej. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej grafiki prezentowane były na 34 wystawach indywidualnych i 145 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, St. Zjednoczonych, Argentynie, Korei, Indiach, Bułgarii, Belgii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Portugalii, Białorusi, Kanadzie, Chinach, Cyprze, Hiszpanii, Węgrzech i na Litwie. Członek Stowarzyszenia
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Peace Paper Project /USA/.
Prezes Fundacji Świątynia Sztuki.


„5+” – wystawa plakatów

04.11.2019

Mini Galeria i Galeria na słupie:

Plakaty wykładowców Katedry Projektowana Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Autorzy prac: dr hab. Joanna Frydrychowicz-Janiak prof. UMK, prof. Witold Michorzewski, dr hab. Nikodem Pręgowski prof. UMK, dr Krzysztof Skrzypczyk, dr Piotr Florianowicz oraz mgr Paweł Gojowy.

Na wystawie zaprezentowane zostały najnowsze projekty plakatów komentujących aktualne wydarzenia związane m. in. z ekologią, zjawiskami społecznymi, czy wirtualnym światem cyberprzestrzeni pełnej niesprawdzonych i niezweryfikowanych doniesień medialnych. Stylistycznie odmienne od siebie projekty, posiłkujące się grafiką wektorową, rastrową, ale także swobodnym rysunkiem, fotografią i kolażem łączy jeden punkt styku. Dla każdego z autorów najistotniejszą cechą plakatu jest jego niezależność od wymogów zlecenia, dlatego też zdecydowali się oni na podjęcie dialogu z widzami poprzez medium plakatu autorskiego. Jego właściwością nadrzędną jest subiektywny punkt widzenia dający swobodę w interpretowaniu i komentowaniu otoczenia przez pryzmat własnych doświadczeń i upodobań artystycznych. Widzowie sami zdecydują, czy tytuł wystawy to ocena naszego dorobku, nawiązanie do flagowego programu socjalnego, czy też do faktu, że parytet płci w naszym zespole jest wypaczony – 5 do 1 na rzecz chłopaków.


Jacek Fedorowicz – To tylko żarty

07.09.2019

7 września w ramach Festiwalu DRUK//FEST 2019 odbył się wernisaż dwóch wystaw autorstwa Jacka Fedorowicza, wystawy komiksu solidarnościowego „500 pierwszych dni” i rysunków do „Szpilek”. Jacek Fedorowicz – gwiazda ekranu, radia i satyry. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również świetny karykaturzysta. Jego zaangażowane rysunki w latach 80. podtrzymywały na duchu i dodawały odwagi podczas stanu wojennego. Audycje radiowe z jego udziałem biły rekordy frekwencji, a komedie, w których grywał bawią do dziś. Wspomnijmy choćby: „Nie ma róży bez ognia”, „Motodrama”, „Kochajmy syrenki”. Bez niego nie byłoby teatru Bim-Bom, audycji radiowej „60 minut na godzinę”, postaci „Kolegi Kierownika”, czy parodii „Dziennika Telewizyjnego”.


Perla Bajder – The other the same / Inny ten sam

12.07.2019

Pierwsza prezentacja w naszej nowej galerii sztuki to niezwykłe spotkanie ze sztuką z Argentyny za sprawą artystki Perli Bajder, która w Polsce gościła po raz czwarty. Na wystawie można było oglądać książki artystyczne, obiekty i rysunki artystki. Perla Bajder urodziła się w 1946 roku w Argentynie, uzyskała dyplom z zakresu sztuk wizualnych. Studiowała w National School of Fine Arts i University of Barcelona. Wystawiała swoje prace i prowadziła warsztaty w Argentynie, USA, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Meksyku, Kanadzie na Litwie i w Polsce. Muzea w wielu z tych miejsc pokazują jej prace. Artystka ma polskie korzenie – jej dziadkowie pochodzą z Białegostoku. Sama artystka tak mówi o swojej sztuce: Chodząc w ciemności i przez metaforę badam symbole, kolory, kształty, w różnych językach, aby odkryć niuanse, które pojawiają się w pierwszych objawieniach. Kiedy duch ulatuje tam, gdzie chce, obraz snu inny powstaje…