Z cyklu „Dyplomy” prezentujemy wystawę prac dyplomowych, dwóch absolwentek Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu Julii Dworakowskiej i Marty Federowicz, pod wdzięcznymi tytułami „Anomalia” i „Uczta”, wykonanych w Pracowni Serigrafii Katedry Grafiki pod okiem dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK. Oba cykle grafik zabiorą nas w wakacyjną podróż śladami zwierząt i kuchni z całego świata, przedstawionych z lekkością i humorem.

W serigrafiach Pani Julii Dworakowskiej punktem wyjścia, stały się zwierzęta i ich ludzkie wcielenia. Mamy tu ssaki, ptaki, płaza i gada w uczłowieczonych pozach z atrybutami pochodzącymi nie tylko ze świata natury, ale i ludzkich technologii. Krokodyla rozmawiającego przez telefon, kozę palącą fajkę czy tukana czytającego książkę. Oglądając prace Pani Julii nie sposób się nie uśmiechać, dostrzegając wszystkie te humorystyczne sytuacje. W cyklu Pani Marty zobaczymy osobistą wędrówkę autorki przez wybrane kraje i ich kulinaria. Mamy tu Europę i Świat. Rozpoczynamy od Polski i ogórków kiszonych poprzez Francję, Grecję, Izrael, St. Zjednoczone czy Meksyk. Oba cykle w pięknych, letnich kolorach.

Julia Dworakowska absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła grafikę ze specjalizacją projektowanie graficzne. W swoich pracach skupia się na prostocie i kontrastach. Inspiracje czerpie z natury i sztuki. Przedstawia antropomorficzne portrety różnych gatunków zwierząt. Każda z postaci ma przypisane atrybuty i symbole, które mają podkreślić dwoistość ich natury.

Marta Federowicz jest absolwentką liceum plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Skończyła Kierunek Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obroniła dyplom artystyczny z projektowania graficznego pod kierunkiem dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK. Tworzy głównie w technice cyfrowej korzystając z programu Adobe Photoshop oraz Adobe Illustrator. W swoich pracach lubi korzystać z ręcznie pisanych liter i żywej, pastelowej kolorystyki, jednak wciąż eksperymentuje z nowymi środkami wyrazu i rozwija swój styl. Jej głównym obszarem zainteresowań jest ilustracja i plakat.