W Nowy 2023 wkraczamy z przytupem za sprawą nowej wystawy w naszej Mini Galerii. Z cyklu „Dyplomy” zapraszamy do oglądania wystawy plakatów Klaudii Grabas i Elizy Kwiatkowskiej, tegorocznych absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obie ukończyły studia magisterskie na kierunku grafika w Katedrze Projektowania Graficznego. Promotorem obu dyplomów był dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK
 
Ulubioną formą grafiki użytkowej Klaudii jest plakat oraz ilustracja. Motywy, które często stosuje, są powiązane ze zwierzętami oraz roślinnością. Na wystawie można obejrzeć fragment zestawu dyplomowego składający się z 6 plakatów zatytułowanych Polskie Parki Narodowe, które przedstawiają zwierzęta, należące do symboli poszczególnych parków. Każdy z plakatów otrzymał indywidualną paletę kolorów. Istotnym elementem wszystkich prac jest kompozycja, która została zaprojektowana w oparciu o formę danego zwierzęcia. Plakaty są wieloelementowe, charakteryzuje je duża różnorodność oraz mnogość faktur. Na każdym z nich znajduje się nazwa parku, informacje, które dotyczą województwa w jakim się znajduje, roku powstania oraz powierzchni. Chęć zaprojektowania plakatów, które poza wartościami informacyjnymi posiadają też wartości ilustracyjne, dzięki którym rezygnacja z typografii pozwala funkcjonować im jako niezależnej ilustracji była dodatkową motywacją podczas tworzenia całego cyklu.
 
 
Fragment Dyplomu Elizy Kwiatkowskiej Polskie miasta to zestaw plakatów o cechach charakterystycznych dla poszczególnych zakątków Polski. Od Krakowa, Gniezna, Poznania po Łódź, Opole, Gdańsk czy Toruń. Do najczęściej spotykanych i rozpoznawalnych cech należą elementy architektoniczne i to one grają główną rolę przy promocji danego miasta. Autorka za pomocą symboli, mitologicznych i legendarnych postaci, czy współczesnych wydarzeń, pokazuje miasta z innej perspektywy. Inspiracją do stworzenia serii był szczególny i niepowtarzalny klimat polskich miast. Oprócz wyjątkowej architektury, posiadają one inne walory miejskie i wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów. Plakaty cechuje kontrast i żywa kolorystyka. Głównym elementem w każdej pracy jest postać, lekko przerysowana, jednak posiadająca ludzkie cechy a z uwagi na ilustracyjny charakter w plakatach ograniczone zostały podpisy jedynie do nazwy miasta.
 
Wystawa czynna do 31.01.2023