Zapraszamy serdecznie 7 czerwca o godz. 15.00 na Wystawę „TYPOczątki #2”.
Druga edycja wystawy projektów studenckich powstałych na zajęciach z Typografii, liternictwa i kaligrafii. Prace powstały na pierwszym semestrze kierunku Komunikacja wizualna pod okiem dr. Łukasza Aleksandrowicza.
Duże plansze prezentują zadanie semestralne, polegające na opracowaniu autorskiego zestawu liter przy pomocy wszelkich dostępnych technik.
Swoboda twórcza i kreatywność studentów zaowocowały serią różnorodnych zestawów liter. Drugie zadanie, prezentowane na mniejszych planszach, polegało na zaprojektowaniu liter w oparciu o modułowe siatki konstrukcyjne.
Podobnie jak w zeszłym roku, znaczna większość studentów miała okazję po raz pierwszy sprawdzić się w literniczym eksperymentowaniu. Efekty prac ponownie okazały się godne uwagi, więc zachęceni pozytywnym odbiorem ubiegłorocznej wystawy, postanowiliśmy ponownie zaprezentować dokonania studentów.
Nazwa wystawy podkreśla ich TYPOgraficzne początki. Praca nad wystawionymi projektami już na starcie uświadomiła studentom istotną rolę typografii w projekcie graficznym. Udowadniają, że forma i budowa liter mogą znacząco wpływać na charakter wizualnej wypowiedzi.
Dodatkowo, jako wystawa towarzysząca, zaprezentowane zostaną plakaty autorstwa dr. Łukasza Aleksandrowicza — kuratora wystawy. Adiunkta w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

Łukasz Aleksandrowicz (ur. 1983, Płock)

Grafik projektant. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych. Od 2013 r. działa jako freelancer, współpracując również z agencjami reklamowymi i zespołami projektowymi.  Od 2022 r. adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

Jego twórczość projektowa skupiona jest szczególnie wokół znaku graficznego, identyfikacji wizualnej, projektów publikacji oraz plakatu. Jest autorem wielu logo oraz ponad setki okładek do książek Wydawnictwa Naukowego UMK w Toruniu. Na swojej drodze projektowej szczególnym zamiłowaniem darzy typografię, liternictwo oraz grafikę wektorową. Fan piłki nożnej, która poza dostarczaniem sportowych emocji, przyciąga jego uwagę swoim graficznym „obrandowaniem”.

Od Autora

Przy okazji wystawy prac studenckich, powstałych pod moim okiem, otrzymałem możliwość zaprezentowania swojej twórczości plakatowej. Na przestrzeni ostatnich lat zaprojektowałem sporo plakatów, głównie z okazji konkursów i przeglądów. Projektując plakaty, staram się uzyskać czytelne przekazy wspierane przez (mam nadzieję) ciekawe środki wizualne.

Nawet nawiązując do poważnych i niewygodnych tematów, chętnie sięgam po ironię lub odrobinę humoru. Często w plakatach stosuję inne zabiegi wizualne niż w przypadku moich znaków graficznych. Nie szukam lakonicznych form czy symboli, bardziej staram się wykreować odpowiednią sytuację, postać lub obiekt. To moja graficzna „odskocznia” od bardziej praktycznych środków komunikacji wizualnej, nad którymi najczęściej pracuję. Jestem miłośnikiem ilustracji i pod jej wpływem tworzę swoje plakaty.

Wystawa potrwa do 21 czerwca 2024 r.