Nowa odsłona w Mini Galerii to prezentacja grafiki dwóch artystek związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu Izabelli Retkowskiej i Agaty Dworzak-Subocz. Obie artystki wykorzystując zapis fotograficzny kreują autonomiczne światy oparte na odmiennej percepcji.

POMIĘDZY TYM CO NAS OTACZA A TYM CO WIDZIMY, POMIĘDZY OKIEM A UMYSŁEM RODZI SIĘ OBRAZ. REALNOŚĆ I FIKCJA STAJĄ SIĘ TWORZYWEM, Z KTÓREGO ARTYSTKI BUDUJĄ WIRTUALNE PRZESTRZENIE.

Izabella Retkowska – doktor habilitowany sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych. W latach 2006 – 2017 związana z Zakładem Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie mieszka i tworzy w Niemczech. Zajmuje się grafiką, fotografią
kreacyjną, wideo i animacją. Autorka 17 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 100 wystawach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Indiach, Rumunii, Grecji, Słowacji, St. Zjednoczonych, Kanadzie czy we Włoszech. Laureatka wielu konkursów fotograficznych i graficznych w kraju i za granicą.

Agata Dworzak-Subocz – Doktor habilitowany sztuki, prof. UMK, nauczyciel akademicki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi zajęcia ze studentami z podstaw grafiki warsztatowej, technik druku płaskiego i cyfrowego przetwarzania obrazu. Laureatka wielu konkursów z dziedziny grafiki warsztatowej i cyfrowej. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej grafiki prezentowane były na 34 wystawach indywidualnych i 180 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, St. Zjednoczonych, Argentynie, Korei, Indiach, Bułgarii, Belgii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Portugalii, Białorusi, Kanadzie, Chinach, Cyprze, Hiszpanii, Węgrzech i na Litwie. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Peace Paper Project /USA/. Prezes Fundacji Świątynia Sztuki.

luty 2020