Po długich miesiącach skomplikowanej konserwacji, zbiór plakatów polskich z Muzeum Polskiego w Ameryce będzie prezentowany na wystawie w ramach obchodów 100 lecia Niepodległości Polski. Polonia amerykańska będzie miała okazję podziwiać go od 18 maja – 4 września 2018 w Chicago.

Wystawa obejmuje 70 plakatów z kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce, wybranych z plakatów poddanych konserwacji w Pracowni Konserwacji ARS VETA przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki wieloletniemu grantowi przyznanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Plakaty są przykładami najlepszej grafiki warsztatowej z okresu Polski Niepodległej i zostały poddane pełnej konserwacji: papier został odkwaszony, a one same naklejone na podłoże papierowe. W miejscach ubytku warstwy malarskiej został wykonany retusz. Konserwacja przedłuży życie plakatów o następne kilkadziesiąt lat. Zachwycają pełnym pięknem, będą cieszyć oczy po raz pierwszy od lat.

Wystawa zorganizowana dzięki hojnemu wsparciu sponsorów:

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Fundacja Świątynia Sztuki