Zapraszamy  do Bydgoszczy gdzie wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną i Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego prezentujemy wystawę mobilnej ekspozycji muzealnej „Podziemna Drukarnia” z okresu opozycji antykomunistycznej, wykorzystywanej przez toruńskie struktury „Solidarności” w czasach PRL.

Wystawa to mobilne kontenery w których można zobaczyć przeniesioną 1:1 podziemną drukarnię z autentycznym wyposażeniem. Podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności, której nigdy nie udało się namierzyć i zlikwidować peerelowskim służbom bezpieczeństwa. W latach osiemdziesiątych wychodziły z niej ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. Więcej ototorun.pl

Zapraszamy również na wystawę komiksu solidarnościowego „500 pierwszych dni”  autorstwa Jaceka Fedorowicza – gwiazdy ekranu, radia i satyry. Jego zaangażowane rysunki w latach 80. podtrzymywały na duchu i dodawały odwagi podczas stanu wojennego. Audycje radiowe z jego udziałem biły rekordy frekwencji, a komedie, w których grywał bawią do dziś. Wspomnijmy choćby: „Nie ma róży bez ognia”, „Motodrama”, „Kochajmy syrenki”. Bez niego nie byłoby teatru Bim-Bom, audycji radiowej „60 minut na godzinę”, postaci „Kolegi Kierownika”, czy parodii „Dziennika Telewizyjnego”.
Uroczyste otwarcie – 15.09.2020 o godzinie 12.00
Wystawę będzie można oglądać do końca września, codziennie w godzinach: 10.00-16.00.