Pentimento – wersja z papieru – to tytuł najnowszej wystawy prof. Marka Haładuły. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

dr hab. Markek Haładuła, prof. UAP w latach 1983–1988 studiował w  Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu a w 1989–1990 w École des Beaux – Arts w Paryżu. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia. W 2005 roku przebywał we Francji na stypendium, w ramach międzynarodowej wymiany pomiędzy artystami z miast należących do Klubu Strasburskiego. Dr hab. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie kierownik IX Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

„Istotne jest dla mnie nie tylko ukończenie obrazu, ale również sam proces malowania – „drążenie” obrazu, ciągła nad nim praca. Niestety, nie jest chyba możliwe w pełni zrealizowanie własnych zamierzeń. W tym zawarty jest bolesny wymiar sztuki, ale i jej fascynujące oblicze. To sprawia, że malarz ciągle dąży do pełniejszej i bardziej wyczerpującej transpozycji swoich myśli. Właśnie to jest bezpośrednią przyczyną tego, iż bardzo długo maluję jeden obraz. Stąd wynika także moja niepewność, kiedy ukończyć pracę…”
grudzień 2020